Karty do gry utworów

Karty służą do pracy z wykorzystaniem metody obrazkowej. Polega ona na połączeniu utworu z rysunkiem, który jest związany z przypisaną utworowi treścią. Karty są wsparciem w codziennych ćwiczeniach z dzieckiem – osobiście sprawdziłam tę metodę w swojej pracy z córką. Zachęcam Państwa do sprawdzenia ćwiczeń z kartami. Tutaj znajdą Państwo bezpłatnie karty rytmów.
Więcej o kartach oraz możliwość zakupienia mojego autorskiego zestawu kart do gry TUTAJ.

Wykorzystanie kart może być rozmaite. Ich głównym celem jest zabawa, poprzez którą dziecko ćwiczy odpowiednie utwory i elementy z nimi związane. Poniżej przedstawiam 5 gier i zabaw, które opracowałam – na pewno wśród nich znajdziecie te, które spodobają się Wam i Waszym dzieciom. Odkryjecie też kolejne zabawy! Liczę że podzielicie się nimi w komentarzu.

Uwaga – gramy oczywiście tylko tymi kartami, które są związane z ćwiczonymi utworami, tj. które dziecko gra i ma w swoim repertuarze.

WACHLARZ
Odwrócone karty ułóż w postaci wachlarza na stole i pozwól dziecku wylosować kartę. Obrazek wskaże, który utwór będziecie ćwiczyć. Jeśli dziecko gra większą liczbę utworów, można określać, że w danej serii ćwiczeniowej losuje np. 3 karty.
ŻABKA
Rozłóż poduchy w pokoju na podłodze i pod każdą z nich schowaj kartę z utworem. Następnie powiedz, że jesteś czarodziejem i zaraz zaczarujesz swoje dziecko w jakieś magiczne zwierzątko, które skacze po poduchach! U nas ulubionym zwierzęciem jest żabka, która skacze po kałużach-poduchach i w zależności od tego, gdzie wskoczy, taki gra utwór.
MUZYCZNA ŚCIEŻKA
Weź dwie ulubione zabawki Twojego dziecka – najlepiej dwie postacie z bajek lub ulubione misie albo lalki, może być też miś i samochodzik. Idealnie nadają się do tego zabawki z jajek niespodzianek czy wszelkie figurki. Ważne, by były niewielkie. Pomiędzy tymi dwoma zabawkami stwórz ścieżkę z naszych kart. Aby zabawka A dotarła do zabawki B, musi pokonać wyznaczoną przez Ciebie ścieżkę. Jak to zrobić? Dziecko musi zagrać dany utwór, najlepiej w całości poprawnie (jeśli coś pójdzie nie tak, możesz je poprawić). Dzięki temu możecie przejść do następnego kroku. Polecam także, aby karty były odwrócone obrazkami do dołu – będzie to swego rodzaju element zaskoczenia: „A co Ania musi nam zagrać, żeby Miś zrobił kolejny krok do Pani Misiowej?” – tak bawię się z moją córką. U nas najchętniej gramy w siostry Annę i Elsę z Krainy Lodu Disney’a.
KONCERT ŻYCZEŃ
Zaangażuj w ćwiczenia wszystkich domowników. Jeśli mieszkasz z rodzicami lub teściami lub masz więcej dzieci, warto, aby każdy z nich wybrał jedną kartę i tym samym złożył u małego artysty zamówienie na utwór! Całą rodziną bawimy się wówczas w koncert, podczas którego każdy otrzymuje swój utwór z dedykacją.
KOLOROWE PUDEŁKA
Przygotuj dwa koszyczki lub pudełka. Oznacz jest odpowiednimi kolorami, na przykład czerwonym i zielonym. Możesz nakleić na nie czerwoną i zieloną kartkę, przewiązać wstążką lub po prostu włożyć do nich coś w odpowiednich kolorach. Do pudełka „czerwonego”, włóż karty z utworami, które zamierzacie ćwiczyć. Gdy dziecko gra więcej utworów, umów się, że w ciągu dnia przećwiczymy na przykład 6 utworów z całego repertuaru. Wybierz więc wspominane wcześniej 6 kart / utworów i włóż je do pudełka. Podczas zabawy, poproś dziecko, by co jakiś czas brało do rąk skrzypce i ćwiczyło ten utwór, który jest przyporządkowany do wylosowanej karty. Gdy zagra go poprawnie, przełóż kartę do pudełka „zielonego”. Celem zabawy jest, by każdego dnia ćwiczyć odpowiednią ilość utworów i wprowadzać zmiany w programie ćwiczenia, za każdym razem wkładając do pudełka „czerwonego” inne karty. To element zaskoczenia, który sprawi na pewno sporo radości.